سرباز امریه
نوشته شده توسط : sevda

امریه سربازی این امکان را به فرد مشمول می دهد تا بتواند در ارگان های غیر نظامی ، خدمت سربازی خود را انجام دهد . این امکان دارای مزایای مختلفی از جمله کار در حیطه رشته تحصیلی خود ، عدم نیاز به لباس نظامی در طول خدمت ، ساعت کاری مناسب و ... می باشد .

 

یکی از مهمترین دغدغه های سربازان دارای مدرک دانشگاهی ، دوری تقریبا دو ساله از محیط دانشگاهی و عدم به روزرسانی اطلاعات مربوط به رشته خودشان در طول مدت سربازی می باشد . این اتفاق علاوه بر این که به ضرر خود مشمول می باشد در نگاه کلی تر به ضرر کشور نیز خواهد بود چرا که متخصصان در رشته های مختلف با دوری دو ساله از تحصیل بازدهی کمتری را در حیطه کاری خود خواهند داشت .

ستاد کل نیروهای مسلح در راستای ممانعت از این اتفاق قوانینی را برای نظام وظیفه اعمال کرده است تا در صورت داشتن شرایط خاصی مشمولان بتوانند در حیطه رشته دانشگاهی خود در ارگان های مختلف به عنوان یک کارمند مشغول به کار شوند و طول این مدت کاری برایشان به عنوان خدمت سربازی منظور گردد .

در اصطلاح نظام وظیفه به این نوع از خدمت سربازی امریه گفته می شود که بسیاری از مشمولان نظام وظیفه به دلیل عدم آگاهی ، نمی توانند از آن استفاده نمایند . به همین منظور در ادامه مقاله به بررسی امریه سربازی ، مزایای آن و ارگان های دارای امریه سربازی اشاره می نماییم .

” به انجام خدمت وظیفه در سازمان های دولتی و محیط های غیر نظامی امریه سربازی گفته می شود . “

 

امریه سربازی چیست؟

در یک جمله کوتاه می توان امریه سربازی را به این صورت تعریف نمود : " به انجام خدمت وظیفه در سازمان های دولتی و محیط های غیر نظامی امریه سربازی گفته می شود . " در واقع امریه سربازی به فارغ التحصیلان دانشگاهی این امکان را می دهد تا در زمینه رشته تحصیلی خود مشغول به کار شوند و این زمان کاری به عنوان خدمت سربازی برایشان محسوب شود .

همان طوری که از تعریف این مزیت مشخص است برای ارائه در خواست در زمان دریافت امریه سربازی، داشتن مدرک دانشگاهی لازم است تا سازمان های مختلف بتوانند فرد را به عنوان سرباز پذیرش نمایند . در قانون نظام وظیفه حقوق فردی که به صورت امریه به سربازی اعزام می شود با سربازان عادی یکسان است ولی بعضی از سازمان های دولتی حقوق اضافه ای برای سربازان امریه در نظر می گیرند .

همچنین علاوه بر حقوق سربازی، به عنوان یک کارمند در بعضی از سازمان ها عیدی و پاداش هایی هم برای این افراد در نظر گرفته می شود . معمولا در سازمان های مختلف کارهای متفاوتی وجود دارد که به سرباز امریه واگذار می شود ولی وجه اشتراک همه آن ها کار مرتبط با مدرک تحصیلی است تا فرد بتواند از تخصصی که در دانشگاه کسب کرده است در سازمان های مختلف استفاده نماید . 

بیشتر بخوانید: مراحل دریافت امریه سربازیمزایای امریه سربازی

با توجه به تعریفی که از امریه سربازی شد ، سربازی به صورت امریه مزایای مختلفی دارد که در زیر به آن ها اشاره می شود :

 

سرباز در مدت زمان خدمت سربازی در محیطی قرار می گیرد که مرتبط با رشته تحصیلی خود کار می کند و می تواند اطلاعات خود را در زمینه رشته تحصیلی خود به روز نگه دارد .

 

با توجه به اینکه فرد مشمول بعد از گذراندن دوره آموزشی سربازی طبق مقررات کارمندی سازمانی که از آن امریه گرفته است قرار می گیرد و از قوانین موجود در محیط های غیر نظامی خارج می شود بنابراین نیازی بر پوشیدن لباس نظامی ، نگهبانی و دیگر مقررات سختگیرانه در پادگان های نظامی نیست و ساعت کاری اداری دارد .

 

با توجه به اینکه سرباز دو سال در سازمان مدنظر کار کرده است و با روال کاری آنجا آشنا می باشد برای استخدام نیرو در آن سازمان در اولویت قرار دارد .

 

در صورت عدم استخدام در سازمانی که امریه گرفته است باز سابقه کار مرتبط با رشته خود را دارد و می تواند به عنوان رزومه از آن در سازمان های دیگر استفاده نماید .

بیشتر بخوانید: شرایط دریافت امریه سربازی

مشمولانیکه به دنبال امریه هستند دقت نمایند علاوه بر مزیت های گفته شده امریه دارای معایبی هست که باعث می شود بعضی از مشمولان به دنبال دریافت آن نباشد اولین مورد آن این است که در اکثر سازمان های پذیرنده امریه ، طول مدت سربازی امریه آن ها 24 ماه است در حالی که این مورد برای سربازان عادی 21 ماه می باشد .

دومین نکته در مورد امریه سربازی این است که در اکثر ارگان هایی که سرباز امریه دریافت می کنند هر نوع کسری خدمت سربازی مورد پذیرش نیست و طول خدمت سربازی امریه باید 24 ماه باشد . این ارگان ها معمولا در ابتدای پذیرش امریه تعهد نامه ای را برای عدم استفاده از کسری خدمت از سرباز امریه دریافت می کنند .

با این حال با توجه به مزایای گفته شده در مورد امریه سربازی توصیه می شود که مشمولانی که شرایط مناسب برای دریافت امریه سربازی را داشته و کسری خدمت ندارند برای امریه اقدام نمایند ؛ برای این کار حتما باید با مراحل دریافت امریه سربازی آشنا باشید تا بتوانید امریه را از سازمان های مختلف که در ادامه معرفی شده اند دریافت نمایید .


بیشتر بخوانيد: شرایط ثبت نام سرباز معلمی

 

ارگان های دارای امریه سربازی

تقریبا می توان گفت که همه سازمان ها و ارگان های دولتی می توانند از مشمولان سربازی به عنوان سرباز امریه استفاده نمایند . همچنین برای حمایت از شرکت های دانش بنیان ، سازمان نظام وظیفه این اختیار را به آن ها داده است تا بتوانند سرباز امریه جذب کنند . پذیرش و دریافت سرباز امریه ، گذراندن دوره کد سربازی و قوانین آن در هر ارگانی متفاوت می باشد و معمولا توسط قسمت نیروی انسانی آن ارگان تنظیم و به اطلاع مشمولان سربازی می رساند .

در این قسمت از مقاله مهمترین ارگان های دارای امریه سربازی ذکر شده است ولی با توجه به اینکه ارگان های دارای امریه سربازی زیاد هستند توصیه می شود که با عضویت در کانال تلگرامی نظام وظیفه هیوا از آخرین اخبار امریه سربازی و ارگان های دارای امریه سربازی مطلع شوید .

 

امریه وزارت آموزش و پرورش

امریه سازمان انرژی اتمی

امریه وزارت علوم

امریه وزارت نفت

امریه قوه قضاییه

امریه وزارت نیرو

• امریه جهاد کشاورزی

امریه قرارگاه خاتم الانبیا سپاه

• امریه سازمان ثبت اسناد واملاک

• امریه وزارت دفاع

• امریه سازمان مدیرت و برنامه ریزی

• امریه آستان قدس رضوی

• امریه شرکت های دانش بنیان

 

مشاوران مرکز مشاوره نظام وظیفه هیوا آماده تا در ارتباط با امریه سربازی شما را راهنمایی نمایند درصورتی که در مورد امریه سربازی و ارگان های پذیرنده آن سوالی داشتید می توانید از طریق سیستم مشاوره سربازی تلفنی مشاوره دریافت نمایید . همچنین جهت اطلاع از آخرین اخبار نظام وظیفه می توانید در کانال تلگرام نظام وظیفه هیوا عضو شوید .


در ادامه بخوانيد: ثبت نام پیام آوران بهداشتسوالات متداول

 

1- ✔️ چگونه مشمولان می توانند از امریه سربازی استفاده کنند ؟

✔️ لازمه گرفتن امریه سربازی داشتن مدرک دانشگاهی است تا سازمان های مختلف بتوانند فرد را به عنوان سرباز پذیرش نمایند که در این مقاله توضیحات تکمیلی در این خصوص ارائه شده است .2- ✔️ آیا طول خدمت سربازان امریه با سربازان عادی متفاوت است ؟

✔️ مدت زمان خدمت سربازان امریه بیشتر از سربازان عادی است که زمان دقیق خدمت نظام وظیفه هر دو گروه مشمولان در این مقاله گفته شده است .3- ✔️ آیا مشمولان می توانند در آموزش و پرورش به عنوان سرباز امریه مشغول به خدمت شوند ؟

✔️ مشمولان دارای تحصیلات مرتبط به آموزش و پرورش می توانند به عنوان سرباز معلم ( سرباز امریه ) دوران خدمت خود را در این سازمان سپری نمایند که در این مقاله در این زمینه توضیداده شده است .

منبع : سرباز امریه

:: بازدید از این مطلب : 5
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : شنبه 9 اسفند 1399 | نظرات ()
مطالب مرتبط با این پست
لیست
می توانید دیدگاه خود را بنویسید


نام
آدرس ایمیل
وب سایت/بلاگ
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

آپلود عکس دلخواه: